KO SU VERSKI TURISTI?

Svako od nas je iz turističkih razloga, posetio manastir, crkvu ili drugi verski lokalitet. Međutim, to nas ne čini verskim turistom. Verski turista posećuje određeno religiozno mesto koje je značajno za njegovu veru. Dakle, on ima svoje religiozne stavove, on je ubeđen u njih i redovno ispunjava svoje verske potrebe i obaveze.

Postoje različiti motivi njegovog verskog putovanja. Između ostalog, to su učešće u verskim svetkovinama, neposredan „susret“ sa svetim mestom, iskazivanje poštovanja prema nekom svetitelju… Sve ove aktivnosti za cilj imaju jačanje njegove vere. Dok, kulturni turista verske atrakcije i lokalitete posećuje iz radoznalosti. Dakle, tu govorimo o edukativnom vidu turizma.

Hodočasnici i duhovni turisti

Postoji više vrsta verskih turista, u zavisnosti od svrhe posete određenom svetom mestu, kao i od samog verskog lokaliteta.

Pre svega, to su hodočasnici, iako većina njih ne smatra sebe verskim turistom. Ali, iz perspektive svrhe njihovog putovanja i pružalaca turističkih usluga, oni to svakako jesu. Hodočasniku su potrebne sve usluge kao i „običnom“ turisti (prevoz, smeštaj, kupovina suvenira, razgledanje…), ali isto tako on deo svog putovanja provodi u ispunjavanju svoijih verskih potreba koje će osnažiti njegova religiozna osećanja. Pored toga, hodočasnici se najčešće kreću u grupama, zbog čega im je neophodna i organizacija prevoza, kako bi putovanje proteklo bez problema.

Postoje i duhovni (spiritualni) turisti, koji nisu isto što i hodočasnici. Oni imaju empatiju ka različitim religijama, cilj njihovog putovanja jeste lični duhovni razvoj i traženje sebe u spiritualnom smislu. Iako njihova putovanja uglavnom nisu vezana za verske obrede, oni se mogu uključiti u određene religiozne rituale. Najčešće putuju sami, ne u grupama, ali mogu izabrati i hodočasničke ture. Smisao njihovog putovanja je pomirenje duha, misli i tela.