Mogućnost razvoja seoskog turizma-selo Kacapun

Kacapun leži na neravnom zemljištu u srednjem toku Lepenice, leve pritoke Južne Morave. To je dosta siromašno selo, jer su šume na ataru uništene i njive većim delom odnete.

Oko starog manastira, u klisurastom delu doline, ima veći broj napuštenih i porušenih vodenica. One su pripadale nekadašnjem starom selu. Po znatnom broju vodeničišta može se zaključiti da je ranije selo imalo, relativno veliki broj kuća.
Današnji Kacapun osnovan je posle naseljavanja starog naselja. Osnivači sela bili su malobrojni očuvani starinci kao Baba Nikini, Džolinci i Baba Jovankinci. Potom su došli doseljenici iz Gornje Pčinje i iz drugih naselja.

U Kacapunu, desno od reke Lepenice, postoji manastir Sv. Ilije. Prema usmenoj tradiciji i pričanju starijih meštana, crkva Svetog Ilije u Kacapunu bila je manastirska crkva, najstarija i najpoštovanija u ovom kraju. Nju su u okviru velikog manastirskog kompleksa sa mnoštvom konaka, trpezarija, kula i zvonara, podigli Nemanjići tokom 13. veka. Međutim, ako se pogleda njen položaj, skromna arhitektura karakteristična za početak 15. veka, onda je jasno da je ovo predanje bez osnova.
Pored manastirske crkve bio je izgrađen i konak koji je pre nekoliko godina obnovljen i u okviru koga se nalazi manastirska biblioteka. Stari konak je bio dugačak oko 30 metara i bio je sačinjen od prizemlja i sprata sa zvonikom. Ovaj zvonik je sada novoizgrađen. U manastiru nije bilo monaštva oko 100 godina. Crkva je izgrađena sa malim ulaznim vratima, da se svako kad ulazi pokloni svetinji, pa su se tako i osvajači poklanjali. Turci ga nisu srušili jer su se po predanju plašili Svetog Ilije kao proroka i svetitelja. Lokalna samouprava je rekonstruisala put i izgradila novi most koji vodi do manastira

Kod manastira svake godine drugog avgusta – na Ilindan – se održava veliki sabor.